Jak určit platinu doma. Snadný způsob, jak otestovat platinu doma Stanovení platiny

by Marie Fenclová

Co můžete vařit z chobotnice: rychlé a chutné

Instrukce

Pokud máte přístup ke koncentrovaným kyselinám dusičné a chlorovodíkové a máte s nimi zkušenosti, udělejte si tzv. "Královská vodka". K tomu se vyplatí smíchat kyseliny v poměru 1 ku 3 (dusičná k chlorovodíkové).

Umístěte produkt do roztoku. Platina se začne rozpouštět až v horké „vodce“. V mrazu se to nestane. Napodobeniny platiny se přirozeně začnou ve studené směsi okamžitě rozpouštět.

Pokud máte foukač skla, můžete zkusit kus zahřát. Pokud je kov rozžhavený do běla, ale nezačal se tavit, pak je s největší pravděpodobností před vámi platina. Je však třeba mít na paměti, že palladium a iridium se mohou chovat podobným způsobem. Palladium se však rozpustí v kyselině dusičné, zatímco platina ne.

Zkontrolujte, zda na produktu nejsou oxidy. Ušlechtilé kovy nejsou oxidovány. Hliník je například při interakci se vzduchem pokryt oxidovým filmem (pasivován), což zabraňuje jeho další destrukci. Platina nehrozí

Pokud existuje možnost narušení integrity experimentálního vzorku, zkuste jej použít jako pájku. O ušlechtilém původu výrobku svědčí i rovnoměrné rozložení kovu po hrotu páječky.

Kov můžete také zkontrolovat pomocí čpavku. Při interakci s platinou nebude amoniak schopen způsobit žádné zčernání, ke kterému by došlo při interakci s jinými kovy.

Platina zaujímá přední místo mezi drahými kovy spolu se zlatem a stříbrem. Tento úžasně krásný bílý a stříbrný kov je poměrně vzácný a má vlastnosti, díky kterým je ideální pro výrobu jemných šperků. Pro nezkušeného člověka může být obtížné odlišit platinu od jiných kovů, řekněme bílého zlata.

Instrukce

Chcete-li odlišit produkt vyrobený z platiny od produktu vyrobeného z bílého zlata, měli byste vědět, že platina je bílá a do zlata se přidávají některé nečistoty (například rhodiování), aby se získala bílá barva. Nátěr se může opotřebovat a produkt získá šedožlutý odstín.

Pečlivě si prohlédněte zkušební značku umístěnou na šperku. Pro různé se používá jiná forma testovací značky a možných vzorových hodnot. Zlato tedy může mít jednu z následujících možností ryzosti: 999, 958, 750, 585, 500, 375. U platiny zkušební punc obsahuje následující čísla označující ryzost: 950, 900, 850.

Věnujte pozornost pevnosti kovu, který vidíte před sebou, a jeho odolnosti vůči opotřebení. Při obrábění se jakýkoli kov opotřebuje, ale platina zůstává nezměněna a nadčasová, zatímco výrobky z bílého nebo žlutého zlata mohou vyžadovat opravu a výměnu opotřebované části za nový kov.

Zdroje:

Platina. Otázky a odpovědi

Náhodou jste narazil na brož staré babičky a nechápete, co to je. No, nejvíc jednoduchým způsobem k pochopení současné situace je výlet ke šperkařskému mistrovi, který vám dobře vyvinutou technikou pod mikroskopem a také pomocí chemikálií určí složení slitiny. Klenotník k tomuto postupu využije i váhy a doplňkové aplikované vybavení v podobě pilníků a jehel.

Instrukce

Nejvhodnější metodou je slitina prubířského kamene. Metoda je založena na použití kovového standardu, který je uznáván ve slitině, a lydického standardu, na který je nanesena stopa. Sám musí být určitého plemene ve formě černého pruhu porézní struktury. Klenotník určuje slitinu, podíl přítomnosti drahého kovu ve výrobku podle barvy zanechané stopy.

Pokud je přítomnost drahých kovů pochybná, pak se specialista uchýlí k plnohodnotné chemické analýze pomocí "", která se 100% zárukou bude indikovat přítomnost zlata nebo platiny ve slitině. Je založen na vlastnosti kyseliny rozpouštět drahé kovy. Právě to vyvolalo vzhled jména „královský“.

Emisní spektrometry patří mezi moderní prostředky pro stanovení složení slitiny. Jejich rozsah je mnohem širší než u soukromých metod klenotníků a určují složení slitin neželezných, železných kovů, ale i hornin. Princip činnosti tohoto zařízení je založen na použití různých plazmových nábojů.

Samozřejmě není vhodné pořizovat si spektrometr pro domácí použití a stanovení slitiny babiččiny brože nebude tak silným motivátorem pro koupi emisního spektrometru. Bylo by pro vás lepší obrátit se na specializovanou instituci nebo výzkumnou laboratoř, která podobné analýzy pro veřejnost vyrábí.

Zdroje:

jak určit podíl stříbra

Problém definice zdaleka není nečinný. Těžko bude příjemné, když vám v klenotnictví místo drahé zlaté věci budou chtít podstrčit vyloženě padělek. Není zajímavé, z jakého kovu je vyroben rozbitý autodíl nebo nalezený starověk?

Instrukce

Zde je například uvedeno, jak se určuje přítomnost mědi ve slitině. Na vyčištěný kovový povrch naneste kapku (1:1) kyseliny dusičné. V důsledku reakce se začne vyvíjet plyn. Po několika sekundách osušte kapku filtračním papírem a podržte ji nad místem, kde je koncentrovaný roztok amoniaku. Měď zareaguje tak, že skvrnu obarví tmavě modrou.

Zde je návod, jak poznat rozdíl mezi bronzem a mosazí. Do kádinky s 10 ml roztoku (1:1) kyseliny dusičné vložte kousek kovových hoblin nebo pilin a přikryjte ji sklenicí. Počkejte, až se úplně rozpustí, a poté výslednou tekutinu zahřívejte téměř k varu po dobu 10-12 minut. Bílá usazenina vám bude připomínat bronz, ale kádinka s mosazí zůstane.

Nikl můžete identifikovat v podstatě stejným způsobem jako měď. Naneste kapku roztoku kyseliny dusičné (1:1) na kovový povrch a počkejte 10-15 sekund. Osušte kapku filtračním papírem a poté ji podržte nad koncentrovanými parami amoniaku. Na výslednou tmavou skvrnu kápněte 1% roztok dimethylglyoxinu v alkoholu.

Nikl vás „signalizuje“ svou charakteristickou červenou barvou. Olovo lze určit pomocí krystalů kyseliny chromové a kapky ochlazené kyseliny octové, která se na ní usadí, ao minutu později - kapka vody. Pokud uvidíte žlutou sraženinu, vězte, že jde o chroman olovnatý.

Aby nedošlo k záměně např. s mosazí, naneste na povrch roztok kyseliny dusičné (1:1). Pokud nedojde k žádné reakci, považujte se za šťastného – obsah zlata ve slitině přesahuje 25 %.

Stanovení přítomnosti železa je také snadné. Vezměte kus kovu a zahřejte ho v kyselině chlorovodíkové. Pokud je výsledek pozitivní, obsah baňky by měl zežloutnout. Pokud jste v rozporu s chemií, vezměte si obyčejný magnet. Uvědomte si, že všechny železné slitiny jsou přitahovány.

Navzdory skutečnosti, že mnoho lidí volí nákup šperků v klenotnických odděleních, ani v těchto případech není nikdo v bezpečí před paděláním. Chcete-li potvrdit padělek, měli byste dát produkt ke kontrole, což není vždy pohodlné, protože to zabírá váš čas a peníze. Výsledkem je, že mnoho lidí chce zkontrolovat kov Domov podmínky a to vyžaduje speciální dovednosti.

Instrukce

1. Pokud máte pochybnosti o pravosti zakoupeného platinového kousku nebo pokud chcete odlišit platinu od několika možností podobných kovů, vyzkoušejte následující tipy.

2. Vezměte běžný lékařský jód a kápněte jej na testovaný předmět. Pokud je kapka tmavá, znamená to, že máte před sebou skutečně drahý kov. V tomto případě zvažte, že čím tmavší skvrna, tím vyšší vzorek produktu.

3. Máte-li přístup ke koncentrovaným kyselinám dusičné a chlorovodíkové a také dovednost s nimi zacházet, proveďte tzv. "Královská vodka". K tomu se vyplatí smíchat kyseliny v poměru 1 ku 3 (dusičná k chlorovodíkové).

4. Umístěte produkt do roztoku. Platina se začne rozpouštět až v horké „vodce“. V mrazu se to nestane. Samozřejmostí je, že napodobeniny pro platinu se ve studené směsi začnou okamžitě rozpouštět.

5. Pokud máte hořák na foukání skla, je přípustné zkusit produkt zahřát. Pokud je kov rozžhavený do běla, ale nezačal se tavit, pak je před vámi spíše než všichni platina. Je však třeba zvážit, že podobně se mohou chovat i palladium a iridium. Palladium se však rozpustí v kyselině dusičné, ale platina nikoli.

6. Zkontrolujte přítomnost oxidů na produktu. Slušné kovy nejsou oxidované. Hliník je například při interakci se vzduchem pokryt oxidovým filmem (pasivován), který zabraňuje jeho následnému rozbití. Platina nehrozí

7. Pokud existuje pravděpodobnost porušení integrity experimentálního příkladu, zkuste jej použít jako pájku. O slušném původu výrobku svědčí i rovnoměrné oddělení kovu podél hrotu páječky.

8. Můžete také zkontrolovat kov s amoniakovým podkladem. Při interakci s platinou nebude amoniak schopen způsobit žádné zčernání, ke kterému dojde při interakci s jinými kovy.

Nyní se nekvalitním alkoholem otráví obrovské množství lidí a děje se to nejen u nás, ale i v zahraničí. Čaj často narušuje proces přípravy vodka vede ke zvýšení obsahu v něm fuselových olejů, metylalkoholu a furfuralu. V době nákupu vodka v prodejně opakovaně vyvstávají pochybnosti o kvalitě výrobku. V současné době však existuje mnoho metod pro stanovení kvality nápoje, které vám pomohou ochránit se před otravou.

Budete potřebovat

- kyselina sírová;

- lakmusový papírek;

- zápasy;

- Pohár.

Instrukce

1. Nalijte 30-50 gramů vodka do sklenice přidejte přesně stejné množství kyseliny sírové. Pokud je směs černá, pak je vodka nebezpečná pro vaše zdraví, musí být okamžitě zlikvidována.

2. Někteří padělatelé přidávají do slabé vodky kyselinu sírovou, aby vytvořili citadelu nápoje. K určení kvality vodka budete potřebovat lakmusový papírek. Nalijte malé množství do sklenice vodka, což vyvolalo pochybnosti a ponořila do toho lakmusový papírek. Pokud papír zčervená, neměli byste tuto vodku pít, protože obsahuje obrovské množství kyselin, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví.

3. Vodku opatrně nalijte do uzávěru láhve a zapalte. Chladná vodka 40 stupňů bude hořet modrým plamenem. Pokud vodka nehoří nebo naopak bliká jako benzín, stojí za zvážení. Takovou vodku je lepší nepít.

4. Nákupem lahve vodka, Na parket. Pokud jsou bubliny obrovské, vodka je silně zředěna vodou. Pokud malé bublinky stoupají vzhůru jako had, znamená to chladnou kvalitu. vodka .

5. Otevření láhve vodka, zkuste to vdechnout, jak se říká, zhluboka. Pokud cítíte chladný, nepříjemný a vůbec ne vodkový zápach - z takového vodka lepší odmítnout. Je možné, že vodka má příměs acetonu nebo je vyrobena z technického lihu. Proto je lepší neriskovat své zdraví.

6. Existuje další stará metoda zajištění kvality vodka... Vezměte láhev vodky a zkuste ji zmrazit na -20 stupňů. Pokud se v láhvi vytvořily opravdu malé plátky ledu, znamená to, že je zředěna vodou. Samozřejmě je lepší takovou vodku nepoužívat.

Poznámka!

Nadměrná konzumace alkoholických nápojů není bezpečná pro vaše zdraví. Pijte pouze kvalitní nápoje a pouze v omezeném množství.

Platina má přirozeně bílou barvu a je nejdražší ze všech slušných kovů. PROTI moderní světšperky z Platina- symbol úctyhodnosti a důvěry. Jak se nemýlit při výběru šperků z tohoto materiálu?

Instrukce

1. Při nákupu šperku se nejprve pečlivě podívejte na jeho značku. Tato značka má různé tvary pro různé slušné kovy. Za zlato a Platina použijte stigma ve formě špachtle. Navíc na produktech od Platina uvidíte vzorek 900, 950 nebo 850. Zatímco zlaté šperky jsou 375, 500, 583, 750, 958.

2. Rozlišit Platina z bílého zlata, mějte na paměti, že předměty vyrobené z Platina mít větší váhu. K tomu vezměte do ruky dva snubní prsteny, od Platina a ze zlata. Platina by měla být asi o třetinu těžší.

3. Během procesu nošení je povoleno určit, že šperk je pravděpodobně platinový. Platina je statný silný kov, proto se šperky z ní nekazí, ve skutečnosti se nepoškrábou ani neopotřebují. Zatímco bílé zlato má svou barvu díky různým nečistotám nebo rhodiování. V důsledku toho může časem výrobek vyrobený z takového kovu získat šedožlutý odstín a povlak se může místy opotřebovat. Stříbro, i přes svou vnější podobnost s platinou, je spíše měkký kov.

4. Pokud se nebojíte chemických experimentů, je přípustné provádět další testy doma. Naneste 1 kapku roztoku chloridu zlatého na čistý povrch produktu. Odhadněte celkový počet za 40 sekund. Toto řešení nebude mít žádný vliv na Platina... Na stříbře se objeví tmavě zelená skvrna.

Poznámka!

V průběhu času jsou předměty vyrobené z platiny pokryty patinou (zeleno-kaštanový květ), čímž získávají vzhled rozpadlého kovu. To dodává dekoraci extra šik a kouzlo. Mnoha lidem se platinové šperky v této podobě líbí ještě více než nové s leštěným povrchem.

Užitečná rada

Pokud stále pochybujete, že jste si koupili platinový šperk, obraťte se na odborníka. Pomocí spektrálního průzkumu zkontroluje kov a rozptýlí nebo potvrdí vaše pochybnosti.

Kdysi platinu nedocenili, protože neuměli zpracovat. Vzhledem k vnější podobnosti se stříbrem a platina je stříbřitý kov, byl nazýván nedbalým slovem „stříbro“.

Prsteny nebo náušnice se často uchovávají v rozpadlých krabicích zděděných po babičkách. Samotné produkty jsou dražší, protože jsou staré, ale mohou se ukázat jako platinové! Není nic úžasného, ​​že je chcete ocenit, ale z nějakého důvodu je nechcete brát z domu. Je přípustné zkusit to udělat na vlastní pěst.

Vlastnosti platiny

Než budete pokračovat v krocích k určení platiny, musíte vědět, jak se liší od jiných slušných kovů. Nejprve musíte odhadnout váhu. Vzhledem k umístění platiny v periodické tabulce lze vidět, že je to jeden z nejtěžších kovů, pouze osmium a iridium mají vyšší hustotu. Pro šperkařské práce se používá platina minimálně 850, což znamená, že čistý drahý kov ve výrobku není nižší než 85%. Vzhledem k tomu, že ryzost předmětů ze stříbra nebo zlata je zpravidla nižší, jsou v důsledku toho i tyto kovy samotné v předmětu menší. Žádné chemikálie v každodenním životě neovlivňují platinu, což znamená, že na výrobku nezůstanou stopy jódu nebo kyseliny octové. Voda ani vzduch tento kov neoxidují, je to jeden z chemicky nejvíce inertních prvků. Tekutý brom a aqua regia (směs 2 koncentrovaných kyselin, chlorovodíkové a dusičné) jsou schopné rozpouštět platinu. Ale to je těžký a neuspěchaný proces. Běžné domácí hořáky nejsou schopny kov roztavit, protože se taví při teplotách nad 1768 stupňů.

Jak samostatně rozpoznat platinu

Metodou, která je v domácích podmínkách nejpřijatelnější, je stanovení hustoty materiálu, ze kterého je šperk vyroben. Nejprve je třeba výrobek zvážit a zaznamenat jeho hmotnost v gramech. Později ponořte předmět do vody o určitém objemu a spočítejte, kolik kapaliny bylo vytlačeno. Každá měřicí nádoba bude fungovat dobře. Po změření objemu produktu, který odpovídá objemu vytlačené vody, je nutné vypočítat hustotu. Hmotnost dekorace, vyjádřená v gramech, musí být vydělena objemem vody vytlačené touto dekorací, vyjádřeným v centimetrech krychlových. Pokud je získaný výsledek výpočtů blízko čísla 21,45, pak to může znamenat jediné - před vámi je slušná platina. To však za předpokladu, že produkt neobsahuje vnitřní dutiny. A ještě jistější metodou, jak rozpoznat kov, ten, který se používá ve starých špercích, je vzít šperk k posouzení ke klenotníkovi.

Související videa

Na první pohled pro nezkušeného člověka jsou si platina a stříbro velmi podobné. S trochou cviku je však snadno rozeznáte!

Kroky

Vizuální kontrola

Hledejte na špercích jakékoli identifikační znaky. Tyto značky lze vyleptat přímo na kov. Pokud má šperk zapínání, hledejte nápis na zadní straně. Na konci šperku může být navíc malá kovová visačka s popisem. Nakonec si prohlédněte největší šperky.

Pokud šperk nemá vůbec žádné označení, pravděpodobně není vyroben z drahého kovu.

Podívejte se na štítky, které označují, že kus je vyroben ze stříbra. Některé mince a šperky jsou označeny „999“. To znamená, že kus je vyroben z čistého stříbra. Pokud před nebo za čísly najdete nápis "925" s písmenem "S", pak je předmět vyroben z mincovního stříbra. Šperk v tomto případě tvoří z 92,5 % stříbro, zbytek tvoří další kovové příměsi, obvykle měď. Hledejte nápisy, které by naznačovaly, že se jedná o platinu. Platina je velmi vzácný a drahý kov, proto jsou autentické šperky odpovídajícím způsobem označeny. Hledejte štítky „Platinum“, „PLAT“ nebo „PT“ s „950“ nebo „999“ vpředu nebo vzadu. Tato čísla označují ryzost platiny, přičemž nejčistším kovem je číslo „999“. Například originální platinový kus může být označen „PLAT999“.

Přineste magnet ke svým šperkům. Většina drahých kovů není feromagnetická, to znamená, že je magnet nepřitahuje. Nepropadejte však panice, pokud platinové šperky reagují na přítomnost magnetu. Čistá platina je měkký kov, a proto se kalí dalšími přísadami. Kobalt se často používá jako vytvrzovací legující prvek. Kobalt je feromagnet, takže některé platinové šperky mohou být přitahovány magnetem. Pomocí sady na testování poškrábání kyselinou Pokud je obtížné šperky otestovat jinak, použijte kyselinovou sadu. Pokud na šperku nemůžete najít žádné nápisy a máte pochybnosti o jeho původu, pomocí testovací sady určete, z čeho je vyroben. Kupte si testovací sadu v klenotnictví nebo objednejte online. Tato sada obsahuje brusný kámen a několik bublinek s různými kyselinami. Kupte si sadu, která je vhodná pro stanovení stříbra a platiny. Měl by obsahovat kyselé bubliny pro detekci těchto kovů.

Pokud sada neobsahuje gumové rukavice, zakupte je samostatně. Dávejte pozor, aby se na kůži nedostala kyselina, jinak se můžete spálit. Otřete kov brusným kamenem. Položte dodaný brusný kámen na rovný povrch. Šperk lehce přetřete ze strany na stranu, abyste vytvořili linku. Naneste 2-3 linky na produkt (jedna pro každou kyselinu). Pokud chcete například určit, zda je kus vyroben z platiny, stříbra nebo zlata, potřebujete tři řádky. Nenápadnou část dekorace otřete o kámen. Brusný kámen poškrábe a poškodí kovový povrch.

Umístěte brusný kámen na ručník, aby nedošlo k poškrábání pracovní desky nebo jiné pracovní plochy. Umístěte kapku kyselin na čáry zanechané kamenem. Vezměte kyselinu z testovací sady a opatrně aplikujte malou kapku na jednu z poškrábaných čar. Nemíchejte různé kyseliny, jinak budou výsledky nesprávné. Sledujte kyselou reakci. Reakce může nastat během několika sekund nebo přibližně jedné minuty. Pokud poškrábaná čára úplně zmizí, je test negativní. Pokud například kápnete kyselinu pro stanovení platiny a čára se rozpustí, šperk není vyroben z platiny. Pokud linka přetrvává, máte pevnou platinu. Nanesení zkušebního roztoku přímo na stříbro Na velké, velké kusy šperků použijte testovací roztok stříbra. Neaplikujte tuto kyselinu na jemné šperky. Pokud se dostane do kontaktu s kovovým povrchem, kyselina jej rozleptá. Pokud jste si zakoupili sadu na testování kyseliny, použijte přiložený testovací roztok stříbra. Toto řešení lze také zakoupit v klenotnictví nebo objednat online. Podívejte se na výzdobu. Na kov naneste kapku roztoku pro detekci stříbra. Za tímto účelem vyberte nenápadnou oblast produktu. Pokud chcete například otestovat velký manžetový náramek, přidejte dovnitř kyselinu. U krátkého plochého náhrdelníku naneste kapku kyseliny na zadní stranu jednoho z článků. Používejte rukavice na ochranu rukou a zakryjte pracovní plochu ručníkem.

Neaplikujte kyselinu na spojovací prvky a jiné kritické části. Pamatujte, že kyselina může vážně poškodit malé kousky.

Sledujte svou reakci. Nejprve bude kyselina tmavě hnědá nebo průhledná, poté změní barvu. Změnou barvy roztoku lze posoudit čistotu kovu. Pokud například kapalina ztmavne nebo se změní na jasně červenou, kov obsahuje alespoň 99 % stříbra. Odstraňte kyselinu ze šperků. Kyselinu otřete čistým hadříkem a zlikvidujte. Opláchněte produkt studenou vodou, abyste odstranili zbytky kyselin. Použijte cedník nebo ucpejte odtokový otvor, aby se dekorace nespláchla vodou. Před nasazením nechte šperk zcela uschnout na vzduchu. Test peroxidem vodíku Umístěte šperky do peroxidu vodíku. Nalijte peroxid vodíku do skleněné misky nebo sklenice a ponořte do ní šperky. Dekorace by měla být zcela ponořená v tekutině. Pokud to peroxid vodíku úplně nepokryje, přidejte trochu víc. Peroxid vodíku si můžete koupit v místní lékárně. Podívejte se na reakci. Platina je silný katalyzátor pro peroxid vodíku. Pokud je kus opravdu platinový, peroxid vybublá téměř okamžitě. Stříbro je méně výkonný katalyzátor. Pokud kapalina nezačne okamžitě probublávat, počkejte asi jednu minutu, abyste viděli, zda se v blízkosti kovového povrchu nevytvářejí menší bublinky plynu. Peroxid vodíku vaše šperky nezkoroduje ani nepoškodí.

Metody ověřování pravosti platinového produktu

hmotnost produktu - pokud porovnáte například platinový prsten s prstenem stejné velikosti, vyrobeným ze zlata nebo stříbra, pak bude mnohem těžší, zejména v druhém případě. Zároveň berte v úvahu ryzost kovu: 850, 900 nebo 950 - to znamená, že podíl platiny ve špercích je 85 %, 90 % a 95 %. Platina je jedním z nejtěžších prvků, konkurovat jí může pouze rhenium, iridium a uran;

- pokud porovnáte například platinový prsten s prstenem stejné velikosti, vyrobeným ze zlata nebo stříbra, pak bude mnohem těžší, zejména v druhém případě. Zároveň berte v úvahu ryzost kovu: 850, 900 nebo 950 - to znamená, že podíl platiny ve špercích je 85 %, 90 % a 95 %. Platina je jedním z nejtěžších prvků, konkurovat jí může pouze rhenium, iridium a uran; měření hustoty - tuto metodu lze použít pouze v případě, že ve výrobku nejsou žádné dutiny. Je nutné změřit hmotnost dekorace v gramech, poté ji umístit do odměrky s vodou, určit objem vytlačené kapaliny v cm krychle. Dále vydělte hmotnost dekorace objemem vytlačené vody. Pokud ve výsledku dostanete číslo blízké hodnotě 21,45, můžete mluvit o pravosti produktu;

- tuto metodu lze použít pouze v případě, že ve výrobku nejsou žádné dutiny. Je nutné změřit hmotnost dekorace v gramech, poté ji umístit do odměrky s vodou, určit objem vytlačené kapaliny v cm krychle. Dále vydělte hmotnost dekorace objemem vytlačené vody. Pokud ve výsledku dostanete číslo blízké hodnotě 21,45, můžete mluvit o pravosti produktu; zkontrolujte přítomnost oxidů - pokud se podíváte na produkt, neměl by na něm být žádný oxid a plak, protože platina neoxiduje;

- pokud se podíváte na produkt, neměl by na něm být žádný oxid a plak, protože platina neoxiduje; obraťte se na profesionálního klenotníka- zde obdržíte nejpřesnější odpověď, ale za službu budete muset zaplatit, proto je lepší ji použít, pokud máte přetrvávající podezření.

kápněte na výrobek jód - platina není ovlivněna domácími chemikáliemi, jódem, peroxidem vodíku, roztoky kyselin, kromě kyseliny chlorovodíkové a dusičné, proto nemění svůj tvar a vzhled pod vlivem uvedených látek, kromě posledních dvou;

- platina není ovlivněna domácími chemikáliemi, jódem, peroxidem vodíku, roztoky kyselin, kromě kyseliny chlorovodíkové a dusičné, proto nemění svůj tvar a vzhled pod vlivem uvedených látek, kromě posledních dvou; pokuste se produkt roztavit - platina patří mezi žáruvzdorné kovy, a proto se ve šperkařství začala používat teprve nedávno. Při vystavení běžnému zapalovači nebo plynovému hořáku se neroztaví;

- platina patří mezi žáruvzdorné kovy, a proto se ve šperkařství začala používat teprve nedávno. Při vystavení běžnému zapalovači nebo plynovému hořáku se neroztaví; umístěte produkt do roztoku amoniaku- platina pod jeho vlivem nečerná, což se o jiných kovech říci nedá.

Olga Moskalenková

Platina je drahý kov, který je mezi milovníky šperků velmi žádaný. Cena za gram takového materiálu dosahuje pohádkových částek. A není divu, že trh je zaplaven padělky. Šikovní obchodníci vydávají za tento kov stříbro a slitiny. Proto je důležité vědět, jak určit platinu doma.

Kontrola šperků

Pravost kovu by měla být prověřena v obchodě. Platinu samozřejmě nelze určit "okem", ale stále existují některé nuance, které pomohou vyhnout se padělání. Hlavním pravidlem je nakupovat produkty v klenotnictví a salony se obávají o svou pověst.

Na takových místech prodejci nemají zájem prodávat padělky. Každý prsten nebo přívěsek proto prochází přísným testem, který určuje červený okraj pro platinu. Podobný laboratorní test okamžitě prokáže pravost kovu. Ale doma to bohužel zopakovat nelze.

Při nákupu produktů věnujte pozornost jejich velikosti. Platinové šperky nejsou téměř nikdy masivní. To je způsobeno vysokou cenou a vzácností kovu. Pokud vám tedy budou nabídnuty velké náušnice nebo náramek, měli byste se mít na pozoru - jedná se o padělek.

Dalším způsobem, jak zjistit pravost platiny v obchodě, je držet předmět v rukou po dobu půl minuty. Pokud kov zůstává studený od dotyku těla, pak se jedná o skutečný šperk.

Hodnotíme kvalitu produktu

Pečlivě si šperky prohlédněte. Musí mít značku, která odpovídá za pravost kovu. Kromě toho existuje test na předměty s platinou. Tento materiál se vyznačuje následujícími hodnotami:

Pokud označení se vzorkem není jasně vyraženo nebo jsou uvedena jiná čísla, odmítněte nákup. Toto je 100% falešné.

Dalším způsobem, jak určit platinu při nákupu, je kontrola samotného produktu. Vzhledem k tomu, že takové šperky jsou drahé, nejsou na nich žádné vady nebo vady, protože s platinou pracují pouze profesionální klenotníci. Proto by vás měl „hack“ upozornit.

Nezapomeňte se blíže podívat na lesk kovu. Ušlechtilý materiál se vyznačuje čistým bílým leskem. Stříbro, dokonce i vysoce kvalitní stříbro, má šedý odstín. To je patrné při porovnání obou šperků.

Jak určit platinu doma: "aqua regia"

Tato kapalina se skládá z koncentrované kyseliny sírové a kyseliny dusičné, smíchaných v poměru jedna ku třem. Tento roztok rozpouští všechny kovy kromě platiny. Pokud tedy výrobek z tohoto ušlechtilého materiálu vložíte do „aqua regia“, tak se mu nic nestane.

Amoniak

Získat "aqua regia" není snadné. Tato látka je však snadno nahrazena kapalným amoniakem. Při interakci s kovy zanechává na povrchu černé stopy. To se ale u platiny neděje. Pokud jste na výrobek upustili trochu čpavku a nezůstaly na něm žádné stopy, uklidněte se - jedná se o přírodní kov.

Roztok jódu

Jeden z efektivní způsoby Jak určit platinu doma, je působit na kov touto látkou. Při interakci s jódem zůstane originální produkt tmavé místo... Navíc, čím tmavší, tím vyšší je vzorek kovu. Po kontrole hmotu ze šperku ihned vyjměte, jinak ji později těžko setříte.

Zkušenosti s kuchyňskou solí

Tato metoda, jak určit platinu, osloví ty, kteří rádi experimentují. Experimentujte následovně:

Nalijte koncentrovaný fyziologický roztok do plechovky. Ponořte výrobek do kapaliny. Připojte šperky k plusu baterie a samotnou sklenici k mínusu. Prozkoumejte výsledek výzkumu.

Pokud se v roztoku vytvoří sraženina a kapalina se zakalí, jedná se o 100% padělek. Po skutečné platině zůstává roztok čirý, ale v důsledku reakce se uvolňuje chlór. Tuto těkavou látku poznáte podle charakteristického zápachu.

Magnet

Stejně jako ostatní drahé kovy je platina imunní vůči magnetismu. Pokud je kov přitahován k předmětu, pak máte falešný. Tato metoda nezaručuje 100% výsledek, protože stříbro, které je často vydáváno za platinu, je vůči magnetu imunní. A abyste tyto kovy rozlili, musíte provést další testy. O nich se dozvíte v další kapitole.

Jak rozeznat platinu od stříbra

Náklady na tyto jsou velmi odlišné. Někteří „řemeslníci“ proto často prodávají stříbro pod rouškou platiny. Následující metody pomohou rozlišit mezi těmito dvěma kovy:

Barva. Odstín platiny je světlejší než odstín stříbra. Navíc nebledne ani netmavne.

Hmotnost. Platina je velmi těžký materiál, zatímco stříbro není příliš těžké.

Zkontrolujte „na zub“. Platina je hustý materiál a nelze ji kousnout ani poškrábat. Pokud kov podlehl jakémukoli mechanickému nárazu, pak je před vámi kus stříbra.

Hustota. Pro zjištění tohoto parametru ponořte výrobek do nádoby s vodou a změřte objem vytlačené kapaliny. Výsledek vydělte hmotností dekorace. Výsledná hodnota je 21,45. Tento výsledek říká, že máte před sebou platinu. Ale číslo 10,5 znamená stříbro.

Ohřívání. Platina je žáruvzdorný kov, nebojí se ani vysokých teplot. Neváhejte proto výrobek přinést na otevřený oheň. Pokud se kov neroztaví, pak máte před sebou platinu. Stříbro je ale mnohem náchylnější na teplotu.

Pokud jste si zakoupili šperk a máte pochybnosti o jeho pravosti, je samozřejmě lepší jej vzít do klenotnictví. Pokud to není možné, zkontrolujte kov doma pomocí testů uvedených v materiálu. Mějte ale na paměti, že takové experimenty nezaručují 100% výsledky. I když odhalí otevřený padělek.

Leave a Comment