Jak se starat o stříbrné a pozlacené šperky

by Marie Fenclová

Jak se starat o stříbrné a pozlacené šperky Nevíte si rady, jak se starat o svou kolekci stříbrných a pozlacených šperků? Doby, kdy jste museli chodit do drahých zlatnictví a čekat několik dní na to, aby váš stříbrný prsten zářil jako nový, jsou ty tam. Starat se o své stříbrné a pozlacené šperky můžete i z domova!

Blog Poradna Stříbrné šperky Úterý, 16. březen 2021

Stříbrné a pozlacené šperky jsou stále velmi oblíbené. Není však jednoduché se o ně starat. Stříbro časem oxiduje, takže váš prsten může vypadat jako antický suvenýr, což není žádoucí. Pozlacené šperky sice neoxidují, nicméně jsou velmi citlivé na údržbu, jelikož se jejich vrchní vrstva může ošoupat. Pokud vás toto odrazuje od toho, abyste si vytvořili vlastní kolekci stříbrných a pozlacených doplňků, už se nemusíte bát. Stačí dbát na několik základních faktorů, které prodlouží nejen životnost vašich stříbrných a pozlacených šperků, ale také zachovají jejich žádoucí lesk.

Jak šperky skladovat

Stříbrné šperky by rozhodně měly být uschovány ve šperkovnici, a to tak, že se nedotýkají ostatních šperků. Šperkovnice je ideální místo nejen díky tomu, že se jedná o suché a tmavé prostředí, ale protože těsní, a tudíž šperky nejsou vystaveny vzduchu a oxidaci. Stejně tak to platí i u pozlacených šperků, které by ideálně měly být uschovány v jednotlivých sáčcích, popřípadě zabalené v hedvábném papíru či hadříku z mikrovláken. Z toho důvodu, aby se mezi sebou nepoškrábaly.

Pokud nosíte doplněk, který je pro štěstí nebo se jedná o rodinné dědictví, chápeme, pokud ho nechcete často sundávat. I tak však doporučujeme sundávat šperky před spaním, a to nejen pro zachování šperků, ale také pro vlastní pohodlí.

Ve šperkovnici uchovávat jednotlivě zabalené v jemném hadříku

Vždy sundávat před spaním

Kdy šperky sundávat

Obecně platí, že všechny šperky by se měly sundávat před tím, než začnete uklízet a používat saponáty a jiné čisticí přípravky, které mohou šperky poškodit. Zejména pokud máte ve šperku zasazený kámen nebo perlu, doporučujeme šperky sundat a uchovat ve šperkovnici. Stejně tak pokud plánujete koupání v bazénu. Další věcí, která se zdá téměř až samozřejmá, je sundávání šperků před sportem. Často se klade důraz na osobní bezpečnost, ale je třeba podotknout, že lidský pot má agresivní PH, které může poškodit vrchní vrstvu stříbrných a pozlacených šperků. Doporučujeme ke šperkům přistupovat tak, jako byste si je právě zakoupili. Dávejte také pozor na činnosti, které mohou způsobovat nárazy.

Před uklízením a styku s chemickými prostředky, včetně mýdel a saponátů

Před sportováním nebo činnostmi, které produkují pot

Před koupáním v chlórovaném bazénu nebo v moři

Jak stříbrné a pozlacené šperky čistit

Své šperky můžete čistit v klidu a teple domova díky speciální kosmetice na šperky, která je šetrná k vašim doplňkům a vytvořená tak, aby přesně korespondovala s potřebami jednotlivých drahých kovů. Na trhu existuje spousta druhů čisticích roztoků a leštidel na šperky. U nás si můžete zakoupit kosmetiku Connoisseurs, která je nejen známá, ale nabízí také velmi široký výběr roztoků, pěn, čisticích per a dalších produktů, které se postarají o vaše šperky za velmi příznivou cenu. V porovnání s tím, jak často byste museli nosit své šperky do zlatnictví a kolik by to ve výsledku stálo, o tom nemusíte zdlouhavě přemýšlet. Detailní postupy a informace, jak se s touto kosmetikou čistí jednotlivé druhy šperků, jsme pro vás rozebrali v článku Jak správně pečovat o šperky.

Kromě kosmetiky však existují i další věci, které můžete dělat doma, a prodloužit tak životnost vašeho oblíbeného náramku, náhrdelníku nebo jiných doplňků. Na rozdíl od koupání v bazénu, se stříbrnými doplňky je doporueno koupat se v moři, jelikož solná voda rozpustí nečistoty na šperku a hloubkově jej vyčistí. Naše babičky čistily své velké prsteny tak, že je dávaly do horké vody s octem či s citrónovou vodou. Tento trik můžete vyzkoušet, ale nemáme ho osvědčený a rozhodně ho nedoporučujeme, pokud máte prsten s drahými kameny či s perlou, které by se mohly poškodit nebo ze šperku vypadnout. Obecně platí, že doplňky, které mají vsazené kameny, jsou velmi delikátní a je potřeba k nim přistupovat opatrně. To znamená, že i čistění například speciální čisticí vatou, ubrouskem nebo roztoky je potřeba aplikovat pouze na místa, kde není vložený kámen. K tomu vám například poslouží speciální čisticí pero Connoisseurs. Tato kosmetika má však i speciálně navržený roztok, který je šetrný a do kterého můžete položit celý šperk, aniž by vám například popraskala perleť na přírodní perle.

Určitě není třeba říkat, že čím častěji šperky sundáváte a čím méně je vystavujete faktorům, které jsme zmiňovali výše, tím méně je musíte čistit. V každém případě však není třeba se bát, že budete muset trávit čas v klenotnictví, jelikož o šperky se snadno můžete postarat doma. Nebojte se tedy zabrousit do kategorií stříbrných a pozlacených přívěsků, spojovacích dílů nebo do pozlacených komponentů OmegaCast, Nunn Design a AmoraCast.

Leave a Comment